A sinusoidal wave with wavelength 2 m is traveling along the x-axis. At t=0s the
ID: 1540824 • Letter: A
Question
A sinusoidal wave with wavelength 2 m is traveling along the x-axis. At t=0s the wave's phase at x=2m is pi/2 rad.
a. Draw a snapshot graph of the wave at t=0s.
b. At t=0s, what is the phase at x=0m?
c. At t=0s, what is the phase at x=1m?
20. A sinusoidal wave with wavelength 2 m is traveling along the x-axis. At t 0 s wave's at phase x 2 m is IT/2 rad. a. Draw a snapshot graph of the wave at t s. r r x (m) -2 b. Att 0 s, what is the phase at x 0 m? c Att o s, what is the phase at x 1 min d. Att 0 s, what is the phase at x 3 m? Note: No calculations are needed. Think about what the phase means and utilize your graph.Explanation / Answer
x(t) = A cos (wt + phi)
at t =0
x(0) = 2m cos (Pi/2)
x(0) = 2m and phase is Pi/2
part A :
at t = 0 and x = 0
Cos (Wt + Phi)+ Pi/2) = 0
Cos (0 + phI+Pi/2) = 0
Cos (phi + Pi/2) = 0
phi = 0 deg -Pi./2
final phase is -pi/2
--------------------------
at t =0 and x =1 m
Cos(Wt+phi) = 1
Cos (phi + Pi/2) = 1
phi + Pi/2 = Pi/2
final phase = 0
-------------------------
at t= 0 and x = 3 m
phase = 3pi/2