Part A. During a neighborhood baseball game in a vacant lot, a particularly wild
ID: 1376260 • Letter: P
Question
Part A.
During a neighborhood baseball game in a vacant lot, a particularly wild hit sends a 0.148-kg baseball crashing through the pane of a second-floor window in a nearby building. The ball strikes the glass at 15.1 m / s, shatters the glass as it passes through, and leaves the window at 11.3 m / s with no change of direction. What is the direction of the impulse that the glass imparts to the baseball?
Choices:
The direction of the ball's motion
Opposite the direction of the ball's motion
Neither of these
Part B.
Calculate the magnitude of this impulse (a positive number).
Part C.
The ball is in contact with the glass for 0.0102 s as it passes through. Find the magnitude of the average force of the glass on the ball (a positive number).
Explanation / Answer
PART A
here
there is no change in the direction , the impluse must be in exactly the opposite direction of the velocity of the baseball ..
Impluse = change in momentum
Impluse = ( 11.3 - 15.1) * 0.148
Impluse = - 0.5624 N.s
the -ve sign. shows the opposite direction of the velocity
PART B
magnitude of impluse = 0.5624 N.s
PART C
Impluse = F*dt
F = 0.5624 / 0.0102
F = 55.13 N
magnitude of the force = 55.13 N