Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A slide projector has a converging lens whose focal length is 102.00 mm. (a) How

ID: 1380889 • Letter: A

Question

A slide projector has a converging lens whose focal length is 102.00 mm. (a) How far from the lens must the screen be located if a slide is placed 108 mm from the lens?
m

(b) If the slide measures 21.0 mm
A slide projector has a converging lens whose focal length is 102.00 mm. (a) How far from the lens must the screen be located if a slide is placed 108 mm from the lens?
m

(b) If the slide measures 21.0 mm
(a) How far from the lens must the screen be located if a slide is placed 108 mm from the lens?
m

(b) If the slide measures 21.0 mm

Explanation / Answer

a) first use the thin lens formula

1/u + 1/v = 1/f

where u is distance fbetween lens and object

v is the distance between lens and image

f= +102 mm( positive for converging lens)

1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/102mm - 1/108mm = 0.0005446
v = 1/0.00034 = 1836mm .. .. .. image distance ?= 1.83 m

2) the image formed will be real

now magnification is given by

m=-v/u

=-(1836/108)

=-17

now;

image width = slide width x magnification=21 x17 mm=357mm

image height = slide height x magnification=37x17mm=629mm(inverted image will be formed,see the negative sign )