Suppose we have a pot of water that we are boiling and pretend we can tell the d
ID: 1381365 • Letter: S
Question
Suppose we have a pot of water that we are boiling and pretend we can tell the difference between the steam and surrounding air. The total mass of the water in the pot is 1 kg. The water is initially at 80 degree Celsius and it is turned into steam at 120 degree Celsius and it is held at a constant pressure of 101,000 Pa. The density of water at 80 degree Celsius is 958.4 kg/m3 . The steam is confined to a space of 0.004 m3 .
a.) Find the heat added to the water.
b.) Find the work done by the steam on the enviornment.
c.) Find the change in internal energy of the system.
Explanation / Answer
apply the quantity of heat Supplied Q = mcDT
where m is mass
c is Sp heat = 4.186
Dt is the change of temp
Q = 1 * 4.186 * (120-80)
Q = 167.44 Joules
--------------------------------
b. apply Work Done W = PdV
P is pressure and dV is the Volume
so W = 101000* 0.004
W = 404 Joules
------------------------
apply dQ = dU + dW
so
internal eenrgy dU = dQ- dW
dU = 167.44-404
dU = -236.56 Joules