MasteringPhysics: HW ii Ch. 33 Google Chrome https:// session.masteringphysics.c
ID: 1381905 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HW ii Ch. 33 Google Chrome https:// session.masteringphysics.com 48035274 General Physics B PHY 2049C HW Ch, 33 Problem 33.72 If the focal length of lens 2 is 200 mm, what is the image distance measured relative to lens 2? Problem 33.72 Express your answer with the appropriate units. Follow the sign convention Two converging lenses are placed facing each other and 600 mm apart, with lens 1 o the left of lens 2. An object is placed 400 mm to the left of lens 1, which has a focal length of 130 mm. 170 mm Submit My Answers Give U incorrect, one attempt remaining, Try Again Part B What is the overall magnification of the image? Follow the sign convention. M 0.313 Submit My Answers Give U Incorrect, Try Again, 5 attempts remaining Signed in as Albert Kishek l Help l Close Resources v previous l 8 of 13 l next 6:12 PM 4/19/2015Explanation / Answer
A)
u1 = 400 mm (object distance for first lense)
f1 = 130 mm
let v1 is the image distance for the first lense.
we know,
1/u1 + 1/v1 = 1/f1
1v1 = 1/f1 - 1/u1
1/v1 = 1/130 - 1/400
v1 = 192.6 mm
m1 = -v1/u1
= -192.6/400
= -0.481
u2 = 600 - 192.6 = 407.4 mm (object disatnce for the second lense)
f2 = 200 mm
let v2 is the image distance for the secnd lense.
now use,
1/u2 + 1/v2 = 1/f2
1v2 = 1/f2 - 1/u2
1/v2 = 1/200 - 1/407.4
v2 = 392.86 mm (image distance from second lense) <<<<<<---------Answer
m2 = -v2/u2
= -392.86/407.4
= -0.964
B)
overall magnifiction, M = m1*m2
= (-0.481)*(-0.964)
= 0.464 <<<<<<---------