MasteringPhysics: HW Ch13-Google Chrome @ https://session.masteringphysics.com/m
ID: 1506031 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: HW Ch13-Google Chrome @ https://session.masteringphysics.com/myct/itemView?offset-next&assignmentProblemID-62357877; Physics 195 8AM Spring 2016 HW Ch13Problem 13.44 Help | Close Resources Y previous | 11 of 12 | next» Problem 13.44 Part A The two stars in a binary star system have masses 2.0x1030 kg and 6.1x1030 kg. They are separated by 1.6x1012 m What is the system's rotation period, in years? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. aal Xb r.1on T-V Units alne Submit My Answers Give Up Incorrect; Iry Again, 3 attempts remaining Part B What is the speed of the lightest star? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. alueUnits 01 alne 7:37 PM 4/23/2016 Search the web and WindowsExplanation / Answer
m1 = 2 * 10^30 kg
m2 = 6.1 * 10^30 kg
d = 1.6 * 10^12 m
centre of mass , x = ( 2 * 10^30 * 0 + 1.6 * 10^12 * 6.1 * 10^30) /( 2 * 10^30 + 6.1 * 10^30)
x = 1.205 * 10^12 m
A)
let the angular speed be w
gravitational force = centripital force
G * m1 * m2 /( d^2) = m1 * x * w^2
6.67 * 10^-11 * 2 * 6.1 * 10^60 /( 1.6 * 10^12)^2 = 2 * 10^30 * 1.205 * 10^12 * w^2
w = 1.148 * 10^-8 rad/s
time period , T = 2 * pi /w
T = 2 * pi /(1.148 * 10^-8)
T = 5.47 * 10^8 s
the system's rotation period is 5.47 * 10^8 s
b)
the speed of the lightest star , v = x * w
v = 1.205 * 10^12 m* 1.148 * 10^-8 rad/s
v = 13833 m/s
the speed of lighter star is 13833 m/s
c)
the speed of the heaviest star , v' = ( d - x) * w
v' = ( 1.6 * 10^12 - 1.205 * 10^12) *1.148 * 10^-8
v' = 4535 m/s
the speed of heavier star is 4535 m/s