Please Help. Thank you. I will Rate! Problem 12.33 Two small speakers A and B ar
ID: 1382410 • Letter: P
Question
Please Help. Thank you. I will Rate! Problem 12.33 Two small speakers A and B are driven in step at 745HZ by the same audio oscillator. These speakers both start out 4.50m from the listener, but speaker A is slowly moved away. (See the figure (Figure 1)). Part A At what distance d will the sound from the speakers first produce destructive interference at the location of the listener? d= m Part B If A keeps moving, at what distance d will the speakers next produce destructive interference at the listener? D= m Part C After A starts moving away, at what distance will the speakers first produce constructive interference at the listener? d constructive 1= mExplanation / Answer
Here,
wavelength of sound = 343/745
wavelength of sound = 0.46 m
A)
for destuctive interference ,
d = wavelength/2
d = 0.46/2
d = 0.23 m
B)
Now , for the next destructive interference ,
d= 0.23 + 0.46
d = 0.69 m
C)
For the constructive interferences
d = 0.46 m