Mastering Physics: HW-Magnetism Google Chrome https:// mastering physics.com /my
ID: 1382425 • Letter: M
Question
Mastering Physics: HW-Magnetism Google Chrome https:// mastering physics.com /myct/itemView assignment ProblemID 48126694 Session 2212 KTH Hw.Magnetism Problem 33.12 Problem 33.12 Part A The loop in the figure is being pushed into the 0.20T magnetic What is the magnitude of the current in the loop? field at 70m/s The resistance of the loop is 0.202 Express your answer with the appropriate units. Value Units Submit My Answers Give Up Part B What is the direction of the current in the loop? O clockwise O counter clockwise Submit My Answers Give Up 5.0 cm S signed in as ross holter Help Resources previous l 18 of 18 l return to assignment Provide Feedback Continue 3:53 PM 4/20/2015Explanation / Answer
a)
here by using
induced emf E = B * dA/dt
then
dA /dt = L * v = 0.05 * 70 = 3.5 m^2 / s
E = 0.20 * 3.5
E = 0.7 V
then the current is
I = E /R
I = 0.7 / 0.20
I = 3.5 A
b)
clockwise