Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mastering Physics: CH 21 H... x C A closely wound Rectangu x C Physics question

ID: 1602665 • Letter: M

Question

Mastering Physics: CH 21 H... x C A closely wound Rectangu x C Physics question I chegg.c x https://session masteringphysics.com 77os6491 a motional emf induced in the rod? A V E PHYS 112 003 Help I Close Resources CH 21 HW8 Problem 21.08 e previous l 6 of 7 l next Problem 21.08 A very long, straight solenoid with a diameter of 3.00 cm is wound with 40 turns of wire per centimeter, and the windings carry a current of 0.235 A A second coil having N turns and a larger diameter is slipped over the solenoid so that the two are coaxial. The current in the solenoid is ramped down to zero over a period of 0.6 s Part A What average emf is induced in the second coil it has a diameter of 4.0 cm and N 7? Express your answer in microvolts to two significant figures. Submit My Answers Give Up Incorrect, Try Again; 3 attempts remaining Part B What is the induced emf if the diameter is 8.0 cm and N 0? Express your answer in volts to two significant figures. Submi My Answers Give Up

Explanation / Answer


Flux through the solenoid is phi_B = B*A = mu_o*n*I*A = 4*3.142*10^-7*4000*0.235*3.142*(0.03/2)^2 = 8.35*10^-7 Wb

current i = 0.235 A

flux through the coil is phi_B1 = B*A = 4*3.142*10^-7*4000*0.235*3.142*(0.04/2)^2 = 1.48*10^-6 Wb

N*phi_B1 = L*i

self inductance of the coil is L = 7*1.48*10^-6/(0.235) = 4.4*10^-5 H

induced emf is e = -L*di/dt = 4.4*10^-5*(0.235/0.6) = 17.2 micro Volts

B) if N = 10

L = 10*1.48*10^-6/(0.235) = 6.3*10^-5 H

induced emf is e = -L*di/dt = 6.3*10^-5*(0.235/0.6) = 24.67 micro V= 24.67*10^-6 V