Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mastering Chemtst https://session.masteringchemistry.com/myct/itemview?assignmen

ID: 884414 • Letter: M

Question

Mastering Chemtst https://session.masteringchemistry.com/myct/itemview?assignmentproblemID 53263662&offset-next; CH306/511 Survey of Physical Chemistry Signed in as Halah Arishi HW2 Adding Ice to Water Resources T previous 20 of 32 l next Adding Ice to Water Part A An insulated beaker with negligible mass contains How much ice at a temperature of -10.7 o C must be dropped into the water so that the final temperature of the liquid water with a mass of 0.335 kg and a system will be 34.0 oC temperature of 60.1 °C Take the specific heat of liquid water to be 4190 J K, the specific heat of ice to be 2100 J/kg.K and the heat of fusion for water to be 334 kJ/kg Submit Hints My Answers Continue Provide Feedback

Explanation / Answer

Q = m*s*DT

m = mass of water = 0.335 kg

s = 4190 j/kg.k

DT = 60.1-34 = 26.1 c

Q = 0.335*43190*26.1 = 377.63 KJ

Qlost by hot water = Q gained by ice

377.3*10^3 = (m*2100*10.7 + m*334*10^3)

m = mass of ice = 1.058 Kg