Consider the same mass and spring discussed in the previous problem. What is the
ID: 1383641 • Letter: C
Question
Consider the same mass and spring discussed in the previous problem. What is the magnitude of the maximum acceleration the mass undergoes during its motion?. A 25.0kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to the wall via a spring. The equilibrium position of the mass is defined to be at x=0. Somebody pushes the mass to the position x= 0.350m, then lets go. The mass undergoes simple harmonic motion with a period of 5.60s. What is the position of the mass 4.648s after the mass is released?Explanation / Answer
(1)
the position of the mass 5.6s after the mass is released is
x = A sin ( 2 pi t/ T)
=0.350 m sin( 2pi 4.648 s/5.6 s)
=-0.3071 m
(2)
The magnitude of the maximum acceleration the mass undergoes during its motion is
a = Aw^ 2
= 0.350 m ( 2 pi/5.6s)^2
=0.44m/s^2