Consider the roller coaster shown above. The cars are launched with some initial
ID: 2216109 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
to feel weightless the gravitational force should provide the necessary centirpetal force
mg = mv22/R
v2---> velocity at the peak , R--> radius of the peak
v22= Rg
applying conservation of energy at point h1=1 and h2=7
mgh1+0.5m(vi)2= mgh2 + 0.5m(v2)2
vi=[2g(h2-h1)+gR]
=205.8=14.34 m/s