Consider the system pictured in the figure below. A ? = 24-cm length of conducto
ID: 1386668 • Letter: C
Question
Consider the system pictured in the figure below. A ? = 24-cm length of conductor of mass 13 g, free to move vertically, is placed between two thin, vertical conductors, and a uniform magnetic field acts perpendicular to the page. When a 5.0-A current is directed as shown in the figure, the horizontal wire moves upward at constant velocity in the presence of gravity.
Find the magnitude and direction of the minimum magnetic field required to move the wire at constant speed.
magnitude T directionExplanation / Answer
I=mg/Bl
5A =13*10-3*9.8/B*24*10-2
B=0.106T
and the direction is "out of the screen'