Mary spots Bill approaching the dorm at a constant rate of 2 m/s on the walkway
ID: 1392814 • Letter: M
Question
Mary spots Bill approaching the dorm at a constant rate of 2 m/s on the walkway that passes directly beneath her window, 17 m above the ground. When Bill is 120 m away from the point below her window she decided to drop an apple down to him. Ignore the effects of air resistance. (See the figure below.)
(a) How long should Mary wait to drop the apple if Bill is to catch it 1.75 m above the ground, and without either speeding up or slowing down?
1 s
(b) How far from directly below the window is Bill when Mary releases the apple?
2 m
(c) What is the angle between the vertical and the line of sight between Mary and Bill at the instant Mary releases the apple? (Assume Mary is looking at Bill's feet.)
? = 3
Explanation / Answer
Given Data
constant rate , speed = 2 m/s
distance = 120 m
h1 = 17 m , h2 = 1.75 m
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
part