Mary needs to row her boat across a 200 m-wide river that is flowing to the east
ID: 1573930 • Letter: M
Question
Mary needs to row her boat across a 200 m-wide river that is flowing to the east at a speed of 1.4 mis. Mary can row with a speed of 2.3 my's Part A If Mary points her boat due north, how far from her intended landing spot will she be when she reaches the opposite shore? Express your answer using two significant figures. rmeters east (downstrear) from where she interided. Submit uest Answer Part B What is her speed with respect to the shore? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Value Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
Time it takes to go across the river,
t = 200/2.3 s = 86.96 s
A] Distance = 86.96*1.4 m
= 121.74 m
B] By using Pythagoras theorem,
V = sqrt(v_river^2 + v_mary^2)
= sqrt(1.4^2 + 2.3^2)
= 2.7 m/s