Problem 6.2 A stone with a mass of 0.700kg is attached to one end of a string 0.
ID: 1393680 • Letter: P
Question
Problem 6.2 A stone with a mass of 0.700kg is attached to one end of a string 0.800m long. The string will break if its tension exceeds 65.0N. The stone is whirled in a horizontal circle on a frictionless tabletop; the other end of the string remains fixed. Part A Find the maximum speed the stone can attain without breaking the string. Problem 6.33 An earth satellite moves in a circular orbit with an orbital speed of 5800m/s. Part A Find the time of one revolution of the satellite. Part B Find the radial acceleration of the satellite in its orbit.Explanation / Answer
Problem 6.2
T = tension in the string = 65 N
m = mass of stone = 0.7 kg
r = length of the string = 0.8 m
the stone moves in a horizontal circle , hence centripetal force "Fc" acts on it which is provided by the tension force "T" in the string
hence T = Fc
T = mV2 /r
65 = (0.7) V2 /(0.8)
V = 8.62 m/s