Problem 7.48 A 27.0kg child plays on a swing having support ropes that are 220m
ID: 1393690 • Letter: P
Question
Problem 7.48 A 27.0kg child plays on a swing having support ropes that are 220m long. A friend pulls her back until the ropes are 45.0 degree from the vertical and releases her from rest. art A What is the potential energy for the child just as she is released, compared with the potential energy at the bottom of the swing? art B How fast will she be moving at the bottom of the swing? art C How much work does the tension in the ropes do as the child swings from the initial position to the bottom?Explanation / Answer
part A)
height should be h-hcostheta
PE = mg(h-hcostheta)
PE = 27*9.8(2.2-2.2cos45)
PE = 170.5 J
Part B )
at bottom all PE convert into KE
KE = 170.5 J
KE = 1/2mv^2
v = sqrt(2KE/m)
v = 3.55 m/s
Part C)
Work is Zero
W = F.d
rope displacement remain constant