Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 7.47 A 40-cm-diameter, 500 g beach ball is dropped with a 4.0 mg ant rid

ID: 1775730 • Letter: P

Question

Problem 7.47 A 40-cm-diameter, 500 g beach ball is dropped with a 4.0 mg ant riding on the top. The ball experiences air resistance, but the ant does not. Part A MasteringPhysics: HW6b -Google Chrome Se | What is the magnitude of the normal force exerted on the ant when the ball's speed is 4.0 m/s? Express your answer with the appropriate units Secure l https://session.masteringphysics.com/my Submitted Answers ANSWER 1: Deduction:-3% n= .000015 N n 3.03 N Submit My Answers Give Up ANSWER 2: Deduction:-3% n= .0000000022 N Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining ANSWER 3: Deduction:-3% n= 3.03 N ANSWER 4: n 3.03 N Return to Current Item

Explanation / Answer

N =nromal force = weight - drag force

Drag force= C v^2 pA/ 2

C drag coeffoxient = 0,5, v = 4m/s, p = density pf air= 1.225 , A = area= pir^2 ( radius is 0,2 m)

= 9.8 (500x 10^-3 + 4x 10^-6) + 0.5 (1.225x4^2x3.14 x 0.04) /2 = 4.284 N apprx