Problem 7.28 An unstretched spring has a force constant of 1300 N/m . Part A How
ID: 249113 • Letter: P
Question
Problem 7.28
An unstretched spring has a force constant of 1300 N/m .
Part A
How large a force is required to stretch the spring by 1.8 m from its unstretched length.
Express your answer using two significant figures.
Part B
How much work is required to stretch the spring by 1.8 m from its unstretched length.
Express your answer using two significant figures.
Part C
How large a force is required to stretch the spring by 1.8 m beyond the length reached in part A?
Express your answer using two significant figures.
Part D
How much additional work is required to stretch the spring by 1.8 m beyond the length reached in part A?
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Solution:-
Part A
We know the force F = -kx
k = 1300 N/m and x = 1.8 m
hence F = 1300 * 1.8 =2340 N...........Ans.
Part B.
work done on a spring = 1/2 kx^2
to stretch the spring 1.8 m requires
W=1/2 x 1300N/m x (1.8m)^2 = 2106 J .............Ans.
Part C:-
The force required to stretch to stretch the spring by 1.8 m beyond the length of 1.8 m
F = -k(x2-x1)
F = -1300 * (3.6- 1.8) =2340 N...........Ans.
Part D:-
the spring 3.6 meters requres
W=1/2(1300N/m)(3.6m)^2 = 8424J
the work done in stretching the spring from x=1.8m to x=3.6m is
8424J - 2106J = 6318 J ...........Ans.