I need your help plz! A submarine (sub A) travels through water at a speed of 8.
ID: 1393711 • Letter: I
Question
I need your help plz!
A submarine (sub A) travels through water at a speed of 8.00 m/s, emitting a sonar wave at a frequency of 1400 Hz. The speed of sound in the water is 1533 m/s. A second submarine (sub B) is located such that both submarines are traveling directly toward each other. The second submarine is moving at 9.00 m/s. a) What frequency is detected by an observer riding on sub B as the subs approach each other? b) The subs barely miss each other and pass. What frequency is directed by an observer riding on a sub B as the si.bs recede from each other?Explanation / Answer
Va = speed of submarine A = 8 m/s
Vb = speed of submarine B = 9 m/s towards A
Vs = speed of sound in water = 1533 m/s
f = frequency emitted by source A = 1400 Hz
a)
since source A and observer B are moving towards each other , from doppler's formula , the observed frequency is given as ::
f' = (Vs + Vb) (f) / (Vs - Va)
f' = (Vs + Vb) (f) / (Vs - Va)
f' = (1533 + 9) (1400) / (1533 - 8)
f' = 1415.61 Hz
b)
now the source A and observer B move away from each other
so
f' = (Vs - Vb) (f) / (Vs + Va)
f' = (1533 - 9) (1400) / (1533 + 8)
f' = 1384.56 Hz