I have got the answers to all the questions except (j). I am stuck on it. Any he
ID: 1394356 • Letter: I
Question
I have got the answers to all the questions except (j). I am stuck on it. Any help would be appreciated.
Protons are being accelerated through a potential difference of 5.00x10^3 V in a gun of a particle accelerator. They must pass between two parallel deflecting plates that are 6.0x10^-2m long and 2.0x10^-2m apart with a potential difference between them of 1.50 x 10^3 V.
a) What is the kinetic energy of protons leaving the gun? Answer = 8.0 x 10-16 J
b) What is the velocity of the protons down the accelerator? Answer = 9.8 x 10^5 m/s
c) What is the electric field strength between the deflecting plates? Answer = 7.5 x 10^4 N/C
d) What is the deflecting force on the protons between the plates? Answer = 1.2 x 10^-14 N
e) What is the acceleration of the protons between the plates? Answer = 7.1 x 10^12 m/s^2
f) How much time is required for the protons to pass between the deflection plates? Answer = 6.1 x 10^-8 s
g) By how much are the protons deflected while passing between the plates? Answer = 1.3 x 10^6 m
h) What is the component of the protons velocity perpendicular to the plates when they leave the region between the plates? Answer = 4.3 x 10^5 m/s
i) The protons eventually strike a fluorescent screen 0.20m beyond the end of the charged plates. How long does it take the protons to travel this distance? Answer = 3.3 x 10^6 s
j) What is the deflection of the protons as seen on the screen?
Explanation / Answer
j) this answer is related to the previous answers.
picture the motion of proton from the gun
as it moves towards the screen it experiences a deflecting force due to the charged plates.
this will make the proton move in a parabolic path.
so we need to find how much it has deflected ,if it were to hit the screen in a straight line.
As previously calculated,
component of the protons velocity perpendicular to the plates when they leave the region between the plates = 4.3 x 10^5 m/s
and time taken by proton to tavel after leaving the plates to the screen is 3.3 x 10^-6 s ( I guess it will -6 in the power)
so defection = velocity x time
=4.3 x 10^5 m/s *3.3 x 10^-6 s
=1.419 m