In the system shown in the figure below, a horizontal force F acts on an object
ID: 1394767 • Letter: I
Question
In the system shown in the figure below, a horizontal force F acts on an object of mass m2 = 7.40 kg. The horizontal surface is frictionless. Consider the acceleration of the sliding object as a function of Fx. (a) For what values of Fx does the object of mass m1 = 3.50 kg accelerate upward? (Indicate the direction of the force with the sign of your answer. Let the positive x direction be to the right.) Fx> Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N (b) For what values of Fx is the tension in the cord zero? (Indicate the direction of the force with the sign of your answer. Let the positive x direction be to the right.) FxExplanation / Answer
here,
let the tension in the string is t N
(a)
m2 = 7.4 kg
m1 = 3.5 kg
from the figure shown, for equilibriun
t = m1*g ......(1)
for accelration upwards
Fx = t = m1 * g
Fx = 3.5 * 9.8
Fx = 34.3 N
Fx > 34.3 N to accelrate the object of mass m1
(b)
for tension in the cord to be zero ,
the accelration of both the masses should be equal
so ,
Fx = m2 * g
Fx = 7.4 * 9.8
Fx = 72.52 N
for the tension in the cord is zero , Fx < = -72.52 i.e the force is in negative x direction