In the system shown in figure 2, a horizontal force Fx acts on the 8.00 kg mass.
ID: 1823262 • Letter: I
Question
In the system shown in figure 2, a horizontal force Fx acts on the 8.00 kg mass. The horizontal surface is frictionless. Find the acceleration of the bocks and the tension in the string if Fx = 20 N.
idk it wont upload for a reason but its a table and it has an 8 kg block on top, a string attached to a 2 kg block hanging off the left side of the table in my diagram the Os r the blocks and the lines connecting is the string of course theres a pulley in the corner which i didnt draw... and the
---------------O<-- 8kg
i ---------------------------------------------- <--Table
i
i
O < -- 2kg
Explanation / Answer
2g - T = 2a 8a = T a = 2.5m/s^2