Physics help please! A small object with mass 0.200 kg moves with constant speed
ID: 1395378 • Letter: P
Question
Physics help please!
A small object with mass 0.200 kg moves with constant speed in a vertical circle of radius 0.500 m. It takes the object 0.250 s to complete one revolution. (a) What is the translational speed of the object? (b) What is the frequency? (c) As the object passes through the lowest point in its motion, what is the direction of the acceleration of the object? downward upward The acceleration is zero and has no direction. (d) As the object passes through the lowest point of its motion, what is the magnitude of the acceleration of the object?Explanation / Answer
it takes 0.250 sec for an object to complete a revolution
so in 1 second it will complete 4 revolution so,
its angular velocity = 4 * 2 * pi rad/sec
angular velocity = 25.133 rad/sec
translational speed of object = angular speed * radius
translational speed of object = 25.133 * 0.5
translational speed of object = 12.566 m/s
since object is completing 4 revolutions in 1 second so its frequency = 4 s^-1
centripetal acceleration = v^2 / r
centripetal acceleration = 12.566^2 / 0.5
centripetal acceleration = 315.80 m/s^2
acceleration due to gravity = 9.8 m/s^2
net acceleration = 315.8 - 9.8
net acceleration = 306 m/s^2
magnitude of accelertion of the object = 306 m/s^2