Show all the work step by step 2. A cross-section of equipotential surfaces is s
ID: 1395425 • Letter: S
Question
Show all the work step by step
2. A cross-section of equipotential surfaces is shown below: The surfaces/lines containing the points a, b, c & d have electric potentials of 600 volts, 200 volts, & -300 volts respectively: Determine / calculate the following: a) The magnitude of the Electric Field along the regions bc where distance bc is 2 cm. b) The work (in eV) required to move an electron from point b to d: c) The work (in eV) required to move a proton from point a to b: d) The work (in eV) required to move an electron from point d to c:Explanation / Answer
A) potential difference between b and c is -300-200 = -500 V
Electric field is DeltaV/d = -500/0.02 = 25000 V/m
B) W = q*deltaV = (1.6*10^-19)*500 = 800*10^-19/(1.6*10^-19) = 500 eV
C) W = q*deltaV = (1.6*10^-19)*(200-600) J = 400 eV
D) W = q*delta V = 0 eV
Since the potential diffrence between c and d is 0V