Problem 7.42 A slingshot obeying Hooke\'s law is used to launch pebbles vertical
ID: 1397752 • Letter: P
Question
Problem 7.42 A slingshot obeying Hooke's law is used to launch pebbles vertically into the air. You observe that if you pull a pebble back 18.2 cm against the elastic band, the pebble goes 5.0 m high. Part B How far must you pull it back so it will reach 10.0 m? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Part C If you pull a pebble that is twice as heavy back 18.2 cm, how high will it go? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
given,
h=5m
x=18.2cm
now,
by using conservation of enrergy
1/2*k*x^2=mgh
====>
k/mg=2h/x^2 ------(1)
=2*5/0.182^2
k/mg=301.89
B)
here,
h=10 m
from eqn no (1)
k/mg=2h/x^2
301.89=2*10/x^2
x^2=20/301.89
====>
x=0.2574 m
=25.74 cm
C)
now,
m'=2m
x=18.2 cm
use,
k/m'g=2h'/x^2
k/2mg=2h'/x^2
k/mg=4h'/x^2
h'=(x^2/4)*(k/mg)
=(0.187^2/4)*(301.89)
=2.64 m