Consider a system consisting of two concentric solenoids, as illustrated in the
ID: 1400270 • Letter: C
Question
Consider a system consisting of two concentric solenoids, as illustrated in the figure. The current in the outer solenoid is I1 = 1.25 A, and the current in the inner solenoid is I2 = 2.17 A. The number of turns per centimeter is 120 for the outer solenoid and 86 for the inner solenoid.
(a) Find the magnitude and direction of the magnetic field between the solenoids.
(b) Find the magnitude and direction of magnetic field inside the inner solenoid.
Explanation / Answer
ninner = 86/cm = 86 x 10^2 / m
nouter = 120/cm = 120/cm = 120 x 10^2 / m
part a ) B = uo * n * I1
B = 15.07 mT
part b ) B = Binner - Bouter
Binner = uo*n*I2
Binner = 23.44 mT
B = 23.44 - 15.07 = 8.37 mT