Please explain and show ALL work for both a and b separately! (8) [10 points] Tw
ID: 1401270 • Letter: P
Question
Please explain and show ALL work for both a and b separately! (8) [10 points] Two very long, straight, parallel wires each carry currents as shown in the figure. A point P is located as shown. (a) [6 points] What is the magnitude of the magnetic field at the point P? 0.04 m 0.03 m ITm 4.0 A in 5.0 A out Answer (8a) (b) [4 points] An electron passing through point P feels a force out of the page. Which of the directions left, right, up, down, into, or out of the page that the electron can move that will generate a force out of the page on the electron at point P (select all that work)? Explain.Explanation / Answer
given,
current in the wire left wire = 4 A
current in the right wire = 5 A
distance of the point p from the left wire = 0.04 m
distance of the point p from the right wire = sqrt(0.04^2 + 0.03^2)
distance of the point p from the right wire = 0.05 m
magnetic field due to the current carrying wire = k * I / r
magnetic field at p due to left wire = 2 * 10^-7 * 4 / 0.04
magnetic field at p due to left wire = 0.00002 T
magnetic field at p due to right wire = 2 * 10^-7 * 5 / 0.05
magnetic field at p due to right wire = 0.00002 T
angle between the two forces = 90 + tan^-1(4/3)
angle between the two forces = 143.13 degree
resultant force = sqrt(0.00002^2 + 0.00002^2 + 2 * 0.00002^2 * cos(143.13))
magnetic field at point p = 0.0000308 T
electron can go upward or right side so that the force on it to be outside of the page