Part A \"How long does it take light to reach earth from the sun (through empty
ID: 1401596 • Letter: P
Question
Part A "How long does it take light to reach earth from the sun (through empty space) if the distance between the earth and the sun is 1.49x10^8 km? dES= 1.49x10^8km"Part b: "How many light waves of 550nm wavelength will fit into this distance" Part A "How long does it take light to reach earth from the sun (through empty space) if the distance between the earth and the sun is 1.49x10^8 km? dES= 1.49x10^8km"
Part b: "How many light waves of 550nm wavelength will fit into this distance"
Part b: "How many light waves of 550nm wavelength will fit into this distance"
Explanation / Answer
given,
distance = 1.49 * 10^8 km or 1.49 * 10^11 m
speed of light = 3 * 10^8 m/s
time = distance / speed
time = 1.49 * 10^11 / (3 * 10^8)
time = 496.66 sec
let n number of waves fit into this distance
so,
n * 550 * 10^-9 = 1.49 * 10^11
n = 2.709091 * 10^17 waves