Part A a solution that is 0.160 M in propanoic acid and 0.125 M in potassium pro
ID: 890919 • Letter: P
Question
Part A
a solution that is 0.160 M in propanoic acid and 0.125 M in potassium propanoate
Express your answer using two decimal places.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part B
a solution that contains 0.800% C5H5N by mass and 0.880% C5H5NHCl by mass
Express your answer using two decimal places.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
Part C
a solution that is 14.5 g of HF and 26.5 g of NaF in 125 mL of solution
Express your answer using two decimal places.
SubmitHintsMy AnswersGive UpReview Part
pH =Explanation / Answer
Solution
Part A)0.160 M propanoic acid and 0.125 M sodium propanote
Using the Henderson equation we can calculate the pH
pH= pka + log ([base]/[acid])
pka of the propanoic acid = 4.89
pH= 4.89 + log[0.125/0.160]
pH= 4.89 + 0.107
pH= 5.00
Part B)
0.800% C5H5N by mass and 0.880% C5H5NHCl
Assume that we have 0.800 g C5H5N and 0.880 g C5H5NHCl
Now lets calculate moles of each
Moles = mass / molar mass
Moles of C5H5N = 79.1 g per mol = 0.0101 mol
Moles of C5H5NHCl = 0.880 g / 115.56 g per mol = 0.00762 mol
Now using the Henderson equation we can calculate its pH
pKb of pyridine =8.77
Now lets calculate the pOH and then pH
pOH= pkb + log ([acid]/[base])
pOH = 8.77 + log[0.00762/0.0101]
pOH =8.77+(-0.122)
pOH = 8.65
part C) 14.5 g HF and 26.5 NaF
lets calculate the moles of each
moles of HF = 14.5 g / 20.0 g per mol = 0.725 mol HF
moles of NaF = 26.5 g / 41.988 g per mol = 0.631 mol NaF
now lets calculate the pH using the Henderson equation
pH= pka + log ([base]/[acid])
pka of HF = 3.14
pH = 3.14 + log [0.631/0.725]
pH= 3.14+ (-0.06)
pH= 3.08