Please answer the following question with subquestions: Current-Resistance Varia
ID: 1402140 • Letter: P
Question
Please answer the following question with subquestions: Current-Resistance Variation question (measured voltage of power supply at 1.5 V setting is 3.3V) With the provided information above and in pictures determine part a) From Ohm's law what is the calculated current to be expected from this voltage if the resistance box is adjusted to have a resistance of 300 ohms? part b) What current does the ammeter read when the resistance in your resistance box is adjusted to this value? part c) Select five additional resistance values (smaller than 300 ohms) thatgive convenient readings on the two meters (voltmeter and ammeter). What are they and to what do they correspond? part d) For each of the five cases in part c, calculate a value for the current by dividing the voltage by the resistance. How do these values compare with the current reading? part d) if the voltage is constant, is the current directly or inversely proportional to the resistance? part e) Disscuss your tabulated results. Do they verity that V=IR?Explanation / Answer
a) According to Ohm's law, V=I R, where I is the current, V is the voltage and R is the resistance
I = V/R = 3.3/300= 0.011 A
b) At V= 3.3 V and R = 300 ohm, ammeter reads a current , I = 0.012 A
c) R V I
290 3.3 0.0122
280 3.3 0.0125
270 3.3 0.0127
260 3.3 0.013
250 3.3 0.0132
d)
R V I=V/R Io (Reading) Error(I-Io)
290 3.3 0.0117 0.0122 0.0005
280 3.3 0.0118 0.0125 0.0007
270 3.3 0.0122 0.0127 0.0005
260 3.3 0.0127 0.0131 0.0004
250 3.3 0.0132 0.0132 0.00
e) If the voltage is constant , the current is inversely proportional to the resistance.
f) According to Ohm's law, the Applied voltage is proportional to the current flowing through the conductor. Consider the second table, R= 100 ohm, means Resistance is constant. We can see that the current is proportional to the applied voltage. This verified the Ohm's Law..