Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the circuit (Figure 1) , take E = 400 V , R 1=4.0k?, R 2=6.0k? and assume th

ID: 1402165 • Letter: F

Question

For the circuit (Figure 1) , take E = 400 V ,R1=4.0k?, R2=6.0k? and assume the capacitor is initially uncharged.

What are the currents in both resistors just after the switch is closed?

Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part B

What is the voltage across the capacitor just after the switch is closed?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

What are the currents in both resistors a long time after the switch is closed?

Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part D

What is the voltage across the capacitor a long time after the switch is closed?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part E

Long after the switch is closed it's again opened. What are I1, I2 just after this switch opening?

Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part F

What is VC just after this switch opening?

Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part G

What are I1, I2 a long time later?

Enter your answers numerically separated by a comma. Express your answer using two significant figures.

SubmitMy AnswersGive Up

Part H

What is VC a long time later?

Express your answer using two significant figures.

I1, I2 =   mA  

Explanation / Answer

Part A)

I1 = E/R1 = 400/4000 = 100 mA

I2 = 0

Part B)

Volatage across capacitor = 0V

Part C)

I1 = E/(R1+R2) = 400/(4000+6000) = 40 mA

I2 = E/(R1+R2) = 400/(4000+6000) = 40 mA

Part D)

Volatage across capacitor = 400/(4000+6000) * 6000 = 240V

Part E)

I1 = 0

I2 = 240/6000 = 40 mA

Part F)

Vc = 240 V

Part G)

I1 = 0

I2 = 0

Part H)

Vc = 0