Tommy and Joe are tossing a 2kg discus. Tommy\'s arm has a maximum angular veloc
ID: 1408775 • Letter: T
Question
Tommy and Joe are tossing a 2kg discus. Tommy's arm has a maximum angular velocity of 1000 degrees per second and a radius of rotation of 1.5 meters. Joe's maximum angular velocity is 1100 degrees per second and a radius of rotation of 1.6 meters. Both Tommy and Joe reach maximum rotation in 2.5 seconds. Tommy's release angle is 40 degrees from the horizontal and Joe's is 35 degrees. Assuming the discus takes off and lands at the same height. What is the maximum potential energy of Tommy's discus?
Explanation / Answer
for Tommy:
w = 1000 deg /s = (1000 x pi/180 )rad/s = 17.45 rad/s
linear velocity of discus, v = w * r = 17.45 x 1.5
v = 26.18 m/s
vertical speed = 26.18sin40 = 16.83 m/s
at max PE this vertical speed will become zero .
hence PE = 2 ( 16.83^2)/2 = 283.2 J