Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Physics with Calc - Please use the appropriate units and round to the .000 if ne

ID: 1409043 • Letter: P

Question

Physics with Calc - Please use the appropriate units and round to the .000 if needed.

A 4.00 m length of light nylon cord is wound around a uniform cylindrical spool of radius 0.500 m and mass 1.00 kg. The spool is mounted on a frictionless axle and is initially at rest. The cord is pulled from the spool with a constant acceleration of magnitude 2.50 m/s2. (a) How much work has been done on the spool when it reaches an angular speed of 8.40 rad/s?

(b) Assuming that there is enough cord on the spool, how long does it take the spool to reach this angular speed?

(c) What length of cord is pulled from the spool when the angular speed is reached?

Explanation / Answer


Angular acceleration, = a/r
= 2.50/0.5 = 5.0 rad/sec²

Moment of inertia, I = 1/2 *m*r² = 1/2 * 1.0 * 0.5^2 = 0.125 kgm²

a)
Work done,
W = 1/2*I*w^2
W =1/2 * 0.125 * 8.4^2 J
W = 4.41 J

b)
Time taken.
t = w/
t = 8.40/5.0 s
t = 1.68 s

c)
Length of the cord pulled from spool,
L = 4.00 - 1/2**t²*r
L = 4.0 - 1/2 * 5.0 * 1.68^2 * 0.5
L = 0.472 m