Physics question! UNIVERSITY PHYSICS UNIVERSIT A typical human lens has an index
ID: 1494405 • Letter: P
Question
Physics question! UNIVERSITY PHYSICS UNIVERSIT A typical human lens has an index of refraction of 1.430. The lens has a double convex shape, but its curvature can be varied by the ciary muscles acting around its rim. At minimum power, the radius of the front of the lens is 10.0 mm while that of the back is 6.00 mm. At maximum power the radi are 6.50mm and 5 50 mm, respectively If the lens were in air, what would be the mamum power and associated focal length of the lens? Number Number diopters What would be the minimum power and associated focal length of the lens? Number diopters At maximum power, how far behind the lens would the lens form an image of an object 13.5 cm in front of the front surface of the lens? Number .O Previous Gve up & View Schion Check Answer Next ExtExplanation / Answer
2.
From thin lens formula
1/f =1/di + 1/do
For Virtual image di=-45.5 cm
1/f = 1/-45.5 + 1/25
f=55.5 cm
Power of the lens is
P=1/f =1/0.555 =1.8 diopters