Physics problems - magnetic field (please help, thanks) 1. A current-carrying so
ID: 1337800 • Letter: P
Question
Physics problems - magnetic field (please help, thanks)
1. A current-carrying solenoid is 30 cm long and is wound with 1100 turns of wire. It produces a magnetic field of 6.0×10?4 T at the solenoid's center. What current in the solenoid would be needed to produce a field of 1.5×10?3 T but in the opposite direction?
2a. In the figure, find the magnitude of the magnetic field (B) at point A, which is located 9.0 cm away from wire 2 on a line perpendicular to the line joining the wires.
2b. Find the direction of the magnetic field at point A. (degrees below a horizontal line to the left )
12 cm 11 =8.0 A 12 2.0 A 9.0 cm Wire 1 Wire 2Explanation / Answer
the magntic field inside solenoid is
B = mu_0 n i
= mu_0 ( N/L) i
i1 = B/mu_0 ( N/L)
=6.0×10^-4 T/ 4 pi * 10 ^-7 ( 1100/0.3 m)
=0.013 A
when B = 1.5 * 10 ^-3 T
i2 = B/mu_0 ( N/L)
=1.5×10^-4 T/ 4 pi * 10 ^-7 ( 1100/0.3 m)
=0.0325 A