Physics problem involving momentum A particle of mass (m_1 = 1.000 kg) moves at
ID: 1412803 • Letter: P
Question
Physics problem involving momentum
A particle of mass (m_1 = 1.000 kg) moves at a speed (upsilon_1 = 0.135m/s) as shown in Figure 2a). It collides with a particle of mass (m_2 = 2.000 kg) at rest at the origin. What is the total momentum of the system in the x-direction before the collision? What is the total momentum of the system in the y-direction before the collision? Figure 2: a) A mass m_1 at speed upsilon_1 approaches a stationary mass m_2. b) The masses have collided. Mass mi now travels downward at speed upsilon_1 and angle theta_1 from the +x axis. Mass m_2 travels at speed upsilon_2 and angle theta_2 from the +x axis.Explanation / Answer
Here,
5)
m1 = 1 Kg
v1 = 0.135 m/s
m2 = 2 Kg
Total momentum of the system in x direction before collision = m1 * v1
Total momentum of the system in x direction before collision = 1 Kg * 0.135 m/s
Total momentum of the system in x direction before collision = 0.135 Kg.m/s
Now ,
Total momentum of the system in y direction before collision = m1 * 0
Total momentum of the system in y direction before collision = 0 Kg.m/s
the Total momentum of the system in y direction before collision is
0 Kg.m/s