Physics problem including escape speeds and circular orbits? Can someone explain
ID: 1488604 • Letter: P
Question
Physics problem including escape speeds and circular orbits? Can someone explain these please?
Deimos is a moon with a diameter of 12 km and a mass of 2.0 x 10^15 kg. Calculate the escape speed from the surface of Deimos. 11 m/s 6.7 m/s 4.7 m/s 3.4 m/s 5.6 m/s You are on the surface of Deimos with the diameter and mass given above. With what speed would you have to throw a baseball so it could go into a circular orbit just above the surface of Deimos and return to you so you could hit it (a self-baseball game!!) 1.3 m/s 2.5 m/s 4.7 m/s 0.69 m/s 7.8 m/sExplanation / Answer
1) Ve = 2*m*G/r = 2*2*10^15*6.673*10^-11/(6*10^3) = 6.7 m/sec (Option B)
2) The gravitational acceleration is
g = GM/R^2
This must equal the centripetal acceleration
v^2 /R
Thus v^2 = GM/R
v=sqrt (6.673*10^-11*2*10^15/6000) = 4.72 m/s (Option C)