Physics projectile motion a soccer player kicks a ball from the ground into the
ID: 1405372 • Letter: P
Question
Physics projectile motiona soccer player kicks a ball from the ground into the goal which is located 18m away on the level playing field. the ball leaves the ground at an initial speed of 17.0 m/s and at an angle above the horizontal of 25 degrees. find the ball's velocity as it enters the goal
Been stuck on this for awhile.. Physics projectile motion
a soccer player kicks a ball from the ground into the goal which is located 18m away on the level playing field. the ball leaves the ground at an initial speed of 17.0 m/s and at an angle above the horizontal of 25 degrees. find the ball's velocity as it enters the goal
Been stuck on this for awhile.. Physics projectile motion
a soccer player kicks a ball from the ground into the goal which is located 18m away on the level playing field. the ball leaves the ground at an initial speed of 17.0 m/s and at an angle above the horizontal of 25 degrees. find the ball's velocity as it enters the goal
Been stuck on this for awhile..
Explanation / Answer
here,
distance of the goal , s = 18 m
initial speed of ball , u = 17 m/s
angle above the horizontal , theta = 25 degree
ux = u * cos(theta)
ux = 17 * cos(25)
ux = 15.41 m/s
time taken by ball to enetr the goal be t
t = s/ux
t = 18/15.41
t = 1.17 s
let the vertical velocity of ball when it enetrs the goal be vy
vy = u*sin(theta) - g*t
vy = 17 * sin(25) - 9.8*1.17
vy = - 4.28 m/s
the ball velocity when it enters the goal , v = sqrt(ux^2 + vy^2)
v = 15.99 m/s
the velocity of ball as it enetrs the goal is 15.99 m/s