Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Please help. A particle of charge 6.3 times 10^-19 C and mass 1 3.72 times 10^-2

ID: 1410000 • Letter: P

Question

Please help.

A particle of charge 6.3 times 10^-19 C and mass 1 3.72 times 10^-27 kg moving at 6.6 times 10^6 m/s enters a 0.0047 Tesla magnetic field. What is the radius of the circular orbit traveled by this particle in the field? Select one: 30.58 meters 9.5e-7 meters 0.033 meters 101.01 meters 2.0e8 meters What is the magnetic field at a point P midway between two wires, each carrying a current of 16 Amps in opposite directions and separated by a distance of 11.8 cm? Select one: 1.1 e-4 Tesla 5.4e-5 Tesla 2.7e-5 Tesla 3.4e-4 Tesla 0.00 Tesla, the fields cancel

Explanation / Answer

1) R = mv/qB

= 13.72*10^-27*6.6*10^6/[6.3*10^-19*0.0047]

= 3.58 m

2) B= 2* uoi/2pir

= 2*2*10^-7*16/(0.118/2)

=1.1e-4 T