Please help. A coil of Nichrome wire is 28.0 m long. The wire has a diameter of
ID: 1874440 • Letter: P
Question
Please help.
A coil of Nichrome wire is 28.0 m long. The wire has a diameter of 0.330 mm and is at 20.0°C. (a) If it carries a current of 0.460 A, what is the magnitude of the electric field in the wire? 5.92 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. V/m (b) If it carries a current of 0.460 A, what is the power delivered to it? 76,176 Your response is within 10% of the correct value. This may be due to roundoff error, or you could have a mistake in your calculation. Carry out all intermediate results to at least four-digit accuracy to minimize roundoff error. W creased to 300°C and the potential difference across the wire remains constant, what is the power delivered? 54.85 Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. WExplanation / Answer
R = rho L / A
resistivity of nichrome, rho = 100 x 10^-8 ohm m
L = 28 m
A = pi d^2 / 4 = 8.553 x 10^-8 m^2
putting values,
R = 327.4 ohm
(A) V = I R = 150.6 Volt
E = V/d = 5.38 V/m ...Ans
(B) P = I^2 R = 69.3 Watt
(C) R' = R ( 1 + alpha deltaT)
R' = (327.4)(1 + (0.0004)(300-20)) = 364 ohm
P = V^2 / R' = 150.6^2 / 364
P = 62.3 Watt