I just need help with part B please. https:// session masteringphysics.com Probl
ID: 1411371 • Letter: I
Question
I just need help with part B please.
https:// session masteringphysics.com ProblemID 63465758 Assignment 8 Problem 18.24. Problem 18.24 Part A During a physics experiment, helium gas is cooled to a temperature of 11.0 K at a pressure of 0.150 atm What are (a) the mean free path in the gas, (b) the rms speed of the atoms, and (c) the average energy per atom? 151 nm Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Part B 151 m/s Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again; 8 attempts remaining Part C 22 3.9 10 Submit My Answers Give U incorrect; Try Again; 9 attempts remaining Resources previous l 5 ofExplanation / Answer
here,
pressure , P = 0.15 atm
temprature , T = 11 K
b)
m = 0.004 kg/mol
R = 8.314
the rms speed of atoms , v = sqrt(3 * R * T /m)
v = sqrt(3 * 8.314 * 11 /0.004)
v = 261.9 m/s
the rms speed of the atoms is 261.9 m/s