A parallel plate capacitor has a capacitance of C = 2.00 times 10^-8 F. It consi
ID: 1411747 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor has a capacitance of C = 2.00 times 10^-8 F. It consists of two parallel plates area A = 0.200 m^2 separated by a gap distance of d = 0.500 times 10^-3 m. It is filled with a dielectric material. Find the relative constant of the dielectric material. 5.65 6.78 7.91 7.42 A solenoid has inductance L. It consists of N turns of wire wound on a cylindrical tube of diameter d and unknown length s. It is not filled with any material. Let L = 2.00 times 10^-6 H, N = 500 and d has the same value as defined above. 0.0308 0.0227 0.0580 0.0652 The capacitor is given a charge q on one plate and charge -q on the other plate. The capacitor is connected to the inductor. Find the earliest time (in s) for which the charge on the capacitor drops to zero. 3.14 times 10_-7 3.93 times 10^-7 4.71 times 10^-7 5.58 times 10^-7 When it reaches that time, what will be the current (in A) through the inductor? 15.0 11.2 8.00 5.92Explanation / Answer
Please post seperate questions seerately.
we know that the capacitance of a parallel plate capacitor is given by
C = k * epsilon * A /d
Where k is the relative dielectric constant, Epsilon is 8.854 187 817... x 10-12 F/m
2E-8 = 8.85E-12 k *.2/.0005
Hence k = 5.65