Please solve all parts in this problem. I will rate your answer! thanks (5%) Pro
ID: 1412221 • Letter: P
Question
Please solve all parts in this problem. I will rate your answer! thanks
(5%) Problem is: Light of wavelength 3563 nm passes through a single slit of width w 3.6 yun and illuminates a screen L 1.9 m away. A 50% Part (a) How many dark fringes n of light total will this setup produce on the screen? fringes Grade Summary fringes Deductions 0% Potential 100% sino coso tano 7 8 9 Submissions Attempts remaining 5 4 5 6 cotan (6% per attempt) atan acotana sinh 0 1 2 3 detailed view cosh00 tanh0 cotanh0 Degrees Radians. I I give up! Submit Hint Hints: 0 deduction per hint. Hints remaining 3 Feedback: 0% deduction per feedback. A 50% Part (b) What is the width y, in meters, of the bright central maximum on the screen?Explanation / Answer
a) Deflection angle theta = arcsin(m*lambda/a).Obviously m*lambda/a cannot exceed 1. So solve for m*lambda/a = 1, or m = a/lambda and take the integer value of m.
Where a is the slit width
m is number of dark fringes on one side
m = 3.6*10-6/563*10-9 = 6.39
So total dark fringes = 2*6.39= 12.78
So answer should be 12
b) Width of central maxima = 2*distance of 1st dark fringe = 2* lambda*L/a
Where L is distance from screen
So y = 0.59 m