Use the following scenario for the next two problems. An ideal parallel-plate ca
ID: 1413568 • Letter: U
Question
Use the following scenario for the next two problems. An ideal parallel-plate capacitor is connected to an ideal 1,5-V battery. The distance between the plates is 7.5 times 10^4 What is the magnitude of the constant electric field established between the capacitor plates? 5.0 times 10^-4 N/C 1.1 times 10^-3 N 1.0 times 10^3 N/C 2.0 times 10^3 N/C 4.0 times 10^3 N/C If an electron is released from rest at the negatively charged plate, how fast is it moving when it arrives at the positively charged plate? The mass of an electron is 9.1 times 10^31 kg. 3.6 times 10^5 m/s 4.8 times 10^5 m/s 5.1 times 10^5 m/sExplanation / Answer
17)
E = V/d
where
V = 1.5 v
d = 7.5 x 10^-4 m
E = 1.5 / (7.5 x 10^-4)
E = 2 x 10^3 N/C
18)
what is the distance between two plates ?