Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the same three blocks (m_1 = 2.60 kg, m_2 = 5.46 kg, and m_3 = 5.20 kg)

ID: 1413925 • Letter: C

Question

Consider the same three blocks (m_1 = 2.60 kg, m_2 = 5.46 kg, and m_3 = 5.20 kg), strings, and tabic s>> in the previous scenario. Now the positions of the blocks are switched so the m_3 is in the middle (in contact with the table) and m_2 is on the right (hanging). The coefficients of friction between the middle block and the table are the same values as before: = 0.350 and fx_s = 0.500, respectively. mu The blocks are released from rest simultaneously. Determine the magnitude of the acceleration of the left block (m_1). Determine the tension in the left string. Determine the tension in the right string. Determine the magnitude of the frictional force exerted on the middle block by the table.

Explanation / Answer

M1 = 2.6
M2= 5.469
m3=5.2

us=0.5
uk = 0.35

m2 >m1

T2 -T1 = (5.469-2.6)*9.8 = 28.1162 N >( 0.5*9.8*5.2)

so M3 will move
towards m2 direction

m2 * g - T2 = m2*a

T2-T1 - 0.35*9.8*5.2 = 5.2*a

T1 - m1*g = m1*a


adding all we get

a = 0.774 m/s^2

T1 =tension in left = 27.49
T2 = tension in right = 49.36 N
Friction = 0.35*9.8*5.2 = 17.836 N ( opposite to motion direction)