A heat engine with an efficiency of 25% does 600 J of work in each cycle. How mu
ID: 1416191 • Letter: A
Question
A heat engine with an efficiency of 25% does 600 J of work in each cycle. How much hear must he supplied from the high-temperature source in each cycle? E4. A heat engine with an efficiency of 40% takes in 800 J of heat from the high-temperature reservoir in each cycle, a) How much work docs the engine do in each cycle? b) How much heat is released to the low-temperature reservoir? E6. A Carnot engine takes in heat at a temperature of 820 K and releases heat to a reservoir at a temperature of 350 K. What is its efficiency? E8. A Carnot engine operates between temperatures of 670 K and 400 K and does 186 J of work in each cycle, a) What is its efficiency? b) How much heat does it take in from the higher-temperature reservoir in each cycle? E10. In each cycle of its operation, a refrigerator removes 19 J of heat from the inside of the refrigerator and releases 40 J of heat into the room. How much work is required to operate this refrigerator?Explanation / Answer
e2)
25/100 = 600/Qh
Qh = 2400 J
e4)
40/100 = W /800
W = 320 J
e6)
efficiency = 1- (350/820) = 0.5731
57.31 %
e8)
efficiency = 1 -(400/670) = 0.402
40.2%
40.2/100 = 186/Qh
Qh = 462.68 J
e10)
magntiude to work done to operate = 21 J