Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A heat engine with an efficiency of 26% does 400·J of work in each cycle. (a) Ho

ID: 1422733 • Letter: A

Question

A heat engine with an efficiency of 26% does 400·J of work in each cycle. (a) How much heat must be supplied from the high-temperature source in each cycle? J (b)Suppose you change the engine by decreasing the temperature of the high-temperature source, but continue to exhaust the waste heat at the same temperature as before. How much heat would need to be supplied to the engine to once again do 400·J of work in each cycle? Choose one answer only. more heat same amount of heat less heat could be more, same, or less heat...depending on the heat engine

Explanation / Answer

given data

efficiency, e = 26% = 0.26

Workdone, W = 400 J

a) we know, efficiency = Workdone/Q_input

==> Q_input = Workdone/efficieny

= 400/0.26

= 1538.5 J

b) more heat

we know, e = 1 - Tc/Th

when Th decreases e also decreases.

then, Q_input = W/e

when e decreases Qinput increases.