A small bag of sand is released from an ascending hot air balloon who\'s upward
ID: 1417448 • Letter: A
Question
A small bag of sand is released from an ascending hot air balloon who's upward constant velocity is v0 = 1.05 m/s. Knowing that at the time of the release the balloon was a 51.8 m above the ground, determine the time, t, it takes the bag to reach the ground from the moment of its release. Print Calculator -d Periodic Table stion 26 of 33 incorrect Sapling Learning Map A small bag of sand is released from an ascending hot-air balloon whose upward constant velocity is vo = 1 .05 m/s. Knowing that at the time of the release the balloon was 51.8 m above the ground, determine the time, ..it takes the bag to reach the ground from the moment of its release. Number In & Yinw GutionCheck Answer Next Exit Solution ? Check Answer Next ExitExplanation / Answer
using equation
X = X0 + U*t + 0.5*a*t^2
a = -9.81 m.sec^2
U = 1.05 m/sec
X = 0
X0 = 51.8 m
0 = 51.8 + 1.05*t - 0.5*9.81*t^2
Solving this equation gives two solution
one solution is negative so that cannot be answer.
t = 3.36 sec Ans