Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R 1 = 12.0 , R 2 = 3.05
ID: 1424722 • Letter: C
Question
Consider the circuit shown in the figure below. (Assume R1 = 12.0 , R2 = 3.05 , and V = 7.35 V.)
(a) Calculate the equivalent resistance of the R1 and 5.00- resistors connected in parallel.
(b) Using the result of part (a), calculate the combined resistance of the R1, 5.00- and 4.00- resistors.
(c) Calculate the equivalent resistance of the combined resistance found in part (b) and the parallel 3.00- resistor.
(d) Combine the equivalent resistance found in part (c) with the R2 resistor.
(e) Calculate the total current in the circuit.
A
(f) What is the voltage drop across the R2 resistor?
V
(g) Subtracting the result of part (f) from the battery voltage, find the voltage across the 3.00- resistor.
V
(h) Calculate the current in the 3.00- resistor.
Explanation / Answer
a)
for parallel :
Req = (1/12 + 1/5)^-1
Req = 3.5294
b)
for series : 3.5294 + 4 = 7.5294
c)
Req = (1/7.5294 + 1/3)^-1 = 2.1452
d) 2.1452 + 3.05 = 5.1952
e) V=IR
I = V/R = 7.35/5.1952 = 1.4147 A